Jesper och övriga lärare på Entreprenörsprogrammet är oerhört stolta över eleverna i EP19, det är vi på EPV också! Igår och idag pågår intervjuer i de olika tävlingarna som morgondagens entreprenörer har ställt upp i.
Här kommer lite info från Jesper (lärarlaget Entreprenörsprogrammet):
Eleverna i EP19 har gått vidare i SAMTLIGA tävlingar som de skickat in bidrag till. Att betänka är att det finns totalt 793 elever som driver 227 UF-företag i region Älvsborg i år och att det är en ÖKNING av antalet elever från tidigare år (detta trots Corona). Av dessa 227 företag har då EP19 6 stycken företag som de driver, vilka lyckats gå vidare med bidrag i följande tävlingar:

Årets Vara –
BreadB
Bullarum
Galgen
Voyage
Årets Säljare –
Albin
Axel
Knut
Lisa
Sissel
Årets innovation –
BreadB
Galgen
Årets Ekologiskt hållbara –
Pinetree M
Årets Socialt hållbara –
Stoff
Årets Hantverk –
BreadB
Årets Kooperativa –
Bullarum
Årets UF-företag –
BreadB
Bullarum
Galgen
Pinetree
Stoff
Voyage
Vi är såklart oerhört stolta över eleverna som kämpat och slitit för detta. Trots motgångar med fjärrundervisning och trots allt som följer i kölvattnet på covid-19 har de kämpat och vunnit framgång. Vilka priser de än vinner i den här tävlingen är de ju helt klart vinnare i våra ögon, men det är roligt när det blir tydligt även för andra.
Se mer om när tävlingarna avgörs och liknande på https://ungforetagsamhet.se/alvsborg